Kuba a cestování

Z evropských zemí jsme zvyklí na poměrně snadné cestování, i když každá země má své zvyky i úskalí. Nakonec se však vždy zorientujeme. A kdyby náhodou ne, tak... ty internety nám vždy pomohou.

3/6/20254 min čtení

Kuba je však jednou ze zemí, kde je veřejná doprava docela oříšek. Pokud zrovna nejedete na low cost dovolenou, tak je na ostrově poměrně snadní sehnat taxi pro turisty. Zaplatíte docela dost, ale z bodu A do bodu B se dostanete.

Další variantou je pronájem auta z oficiálních půjčoven. Tu však musíte provést před příletem a pokud si budete chtít nějaký ten den prodloužit - vždy to řešte v jedné z kanceláří dané autopůjčovny. Na lince Vám totiž neřeknou, že pokud prodloužení nepodepíšete a máte potvrzení jen mailem, tak zaplatíte solidní penále. I zde platí, že pronájem stojí více než v Evropě. Výhodou je, že máte právo si natankovat na kterékoli benzínce. Osobně jsme nikdy neměli problém, že by jsme na palivo čekali fronty nebo by dokonce nebyl. A to jsme projeli ostrov od Havany až po Holguín a zpět.

a green car driving down a street next to a traffic light
a green car driving down a street next to a traffic light

Chcete-li poznat ostrov a nejen strávit pár týdnů za zdmi resortu, budete uvažovat o návštěvě Kuby na vlastní pěst. Určitě bych se této varianty nebála. Cestovka je sice pohodlná, ale autentickou Kubu si užijete daleko víc bez ní, jen musíte být připravení vylézt ze zlaté klece a komfortní zóny.

Začněte tedy letenkami. Na ty je dobré mít sychr, protože budete vědět, že ať se děje co se děje, domů se vždy dostanete. Doporučit můžeme portál Zaleťsi, protože s nimi si můžete být jistí, že Vás nenechají ve štychu. Nejsou to jen prodejci letenek, ale zajišťují veškeré služby, rebookingy, změny apod.

ZAČNĚME OD ZAČÁTKU

Až se konečně ocitnete na ostrově a nechcete cestovat jako páni pronajatým autem nebo taxi, poohlédněte se po turistických autobusech, jako je Viazul nebo Transtur - ty jezdí prakticky po celé zemi.

Jste-li odvážnější, můžete vyzkoušet i místní "guagua" (různé typy autobusů - od klimatizovaných až po staré ruské stroje s plastovými sedadly), "camiones" (kamiony předělané na menší busy), staré (větší či menší) ameriky či další možná vozítka. Ty se však neřídí žádným jízdním řádem a vždy se čeká, až se naplní. Někdy to trvá i více než 12 hodin.


"Jednou jsme tak trochu spěchali na letiště, tak jsme zaplatili z Camagüey do Havany 10 lístků navíc. I tak nás to vyšlo na dobré peníze."

Tradiční velké autobusy a kamiony jezdí i dálkově, menší nebo méně komfortní doprava mezi městy. V každé provincii je to však různé a tak se musíte připravit na improvizaci a veeeelkou flexibilitu :). Ale i to ke Kubě patří.

Nakonec je ještě jedna možnost, jak se po ostrově pohybovat - starý dobrý stop neboli "botella". Osobně jí miluju. Možná i proto, že jsem se za mlada nacestovala stopem po celé Evropě a tak trochu se vracím do oné svobody mládí.

Na Kubě je však potřeba vytasit nějaké to pesos, udělat si z peněz vějíř a začít stopovat. Když Vám někdo zastaví, tak se zeptat za kolik Vás vezme. Většinou se nějak domluvíte.

"Jednou jsme řekli, že tolik nemáme a tak nás nakonec pán vzal zadarmo. Je fakt, že to bylo po nehodě a vlastně jen proto zastavil, protože viděl můj fialový zadek :)"

A KDYŽ VEŘEJNA DOPRAVÁ SELŽE?

VE MĚSTĚ JE TO SNADNÉ

S čím si nemusíte dělat žádnou starost je doprava ve městech. Soukromé "bicitaxi" neboli kola s motorem či bez, "riquinbilli" (vozítka pro 6-8 osob), elektrické vozítka, klasické taxi, "cocotaxi" (nejsem si jistá, ale vypadá to jako žlutý pojízdný kokos), "taxi colectivo" (často koňský povoz) apod. Vás zavezou, kde si jen řeknete. Nezapomeňte si však dohodnout cenu předem, ať se jako "yuma" (cizinec) nedivíte, kolik si jsou schopní občas říct.

Ať už se na ostrov vypravíte se Zaleťsi, lodí, helikoptérou, balonem, určitě se zemi otevřte se vším všudy. Na Kubě si uvědomíte, co je opravdu důležité a jak málo člověk potřebuje k radosti a vnitřnímu klidu.